Si të trajtoni këmbët që djersiten dhe aromën e pakëndshme

- Advertisement -

Sidomos në verë djersitja e këmbëve është një nga problemet më të shpeshta.

Tek djersitja dhe aroma e pakëndshme e këmbëve ndikojnë një sërë faktorësh duke filluar nga cilësia e çorapeve e deri tek materiali i këpucëve.

Por djersitja e këmbës shkakton dhe probleme më serioze sesa thjesht aromë e keqe.

Disa prej problemeve më të hasura janë: myku i këmbëve, skuqje e lëkurës, krijimi i plasaritjeve në lëkurë etj.

Por të kombinuara të dyja ato kthehen në një shqetësim akoma dhe më madhor.

Por çfarë mund të bëni ju për të evituar këto probleme?

1-Investoni në çorape cilësore – Çorapet cilësore pambuku të cilat ndryshe nga ato sintetike nuk lejojnë krijimin e djersitjes së tepërt. Gjithashtu materiali i këpucës është shumë i rëndësishëm.

2- Këpucë cilësore – Mund t’ju duket si një zgjidhje e mirë që të kurseni duke blerë një palë këpucë të lira, por këmbët tuaja do të vuajnë pasojat. Ajo që të keni kujdes është që këmba gjithmonë të jetë e ajrosur.

3-Pudër – Pudra është mikja juaj më e mirë në të tilla raste. Ju mund të merrni në farmaci pudër që përdoret edhe për fëmijët e vegjël. Duke qenë se ka më pak kimikate apo aromatizues të shtuar ajo është perfekte për këtë punë. Mjafton të lyeni këmbët para se të vishni çorapët dhe gjithçka do të jetë në rregull.

4- Ajrosni këpucët – Pasi të hiqni këpucët nxirrini ato në diell, e mos i fusni menjëherë në raftin e tyre.

5- Përthithës lagështie – Mos harroni siç vendosni aromatizues dhe ndalues lagështire në dollapët e rrobave të njëjtën gjë duhet të bëni dhe tek dollapi ku mbani këpucët.

6- Pastroni këmbët rregullisht – Pasi të keni hequr këpucët futini këmbët në një enë me ujë të ngrohtë dhe kripëra apo sodë buke dhe mbajini për 10 deri në 15 minuta. Nëse problem juaj nuk përmirësohet, këshillohet që të konsHultoheni me një mjek dermatolog pasi shkaku mund të jetë tjetërkund.

- Advertisement -
- Advertisement -

Stay Connected

16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe

Lexo

HALIL THAÇI KANDIDAT NGA KASTRIOTI PËR ZGJEDHJET E 14 SHKURTIT

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Kastriot ka propozuar kryetarin e qendrës Halil Thaçin kandidat për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit. Strukturat e...
- Advertisement -

Arrihet koalicioni në mes Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit

Sot gjatë orëve të mëngjesit ka ndodhur një takim larg vëmendjes së publikut në mes të Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit, thonë burimet e...

Albright: Kosovës nuk mund t’i thuhet bëni të gjitha vet

Ish-sekretarja e shtetit amerikan, Medeleine Albright në një konferencë dyditore në kuadër të Javës së Gruas, ku po merr pjesë edhe ish-presidentja Atifete Jahjaga,...

“Nesër në 15:00”, gjithçka që duhet të dini për tërheqjen e 10 % nga Trusti

Zëdhënësi i Fondit Pensional të Kosovës (TRUST), Jeton Demi ka dhënë detaje për mënyrën e aplikimit të qytetarëve për të tërhequr 10% e kontributeve...

Related News

HALIL THAÇI KANDIDAT NGA KASTRIOTI PËR ZGJEDHJET E 14 SHKURTIT

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Kastriot ka propozuar kryetarin e qendrës Halil Thaçin kandidat për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit. Strukturat e...

Arrihet koalicioni në mes Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit

Sot gjatë orëve të mëngjesit ka ndodhur një takim larg vëmendjes së publikut në mes të Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit, thonë burimet e...

Albright: Kosovës nuk mund t’i thuhet bëni të gjitha vet

Ish-sekretarja e shtetit amerikan, Medeleine Albright në një konferencë dyditore në kuadër të Javës së Gruas, ku po merr pjesë edhe ish-presidentja Atifete Jahjaga,...

“Nesër në 15:00”, gjithçka që duhet të dini për tërheqjen e 10 % nga Trusti

Zëdhënësi i Fondit Pensional të Kosovës (TRUST), Jeton Demi ka dhënë detaje për mënyrën e aplikimit të qytetarëve për të tërhequr 10% e kontributeve...

Podujeva thyen tabunë e bastioneve politike, priten ndryshime dramatike të pushteteve në zgjedhjet e ardhshme lokale

Fatin e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) në komunën e Podujevës, komunë kjo që llogaritej bastion i saj, do të mund ta kenë edhe...
- Advertisement -