Reagojnë ‘Pishtarët’, pasi KELKOS mirëpriti nismën për formimin e komisionit hetimor për Hidrocentrale

- Advertisement -

Organizata Joqeveritare ‘Pishtarët’ ka reaguar në Facebook pasi KLEKOS Energy ka mirëpritur nismën për krijimin e një komisioni hetimor për hidrocentralet.Sipas Pishtarëve, kompania KELKOS nuk ka leje mjedisore për operimin e rrymës elektrike në hidrocentralet në Decan, gjë gjë sipas tyre e ka vërtetuar edhe Ministria e Mjedisit.Gjithashtu,

sipas organizatës edhe arsyet pse ata nuk i kanë plotesu kushtet për leje mjedisore, që perfshin edhe faktin se nuk kane bërë rehabilitim dhe nuk e kanë ndertuar bazenin akumulues në Zallë të Rupës, ashtu siç kanë qenë të detyruar sipas marrëveshjes.Organizata Pishtarët ka publikuar edhe një numër të e-maileve komunikuese në mes tyre dhe Ministrisë.Shpresa Loshaj, përfaqësuese e Organizatës Joqeveritare ‘Pishtarët’ i ishte drejtuar me letër zyrës së kryeministrit dhe Ministrisë së Ambientit dhe Infrastrukturës në lidhje me licencat që Zyra e Rregullatorit të Energjisë i ka lëshuar kompanisë ‘KELKOS Energy’ në lidhje me operimin e hidrocentraleve në Grykën e Deçanit.

Loshaj përmes letrës ka kërkuar llogari nga institucionet në lidhej me licencat dhe bazën se si janë lëshuar ato licenca.Organizata ka akuzuar Zyrën e Rregullatorit se ka lëshuar licenca fiktive për prodhim të energjisë ndonëse kompania nuk është pajisur me leje mjedisore.Gjithashtu, Loshaj përmes letrës ka shkruar se operatori ekonomik ‘KELKOS…’ prodhon energji pa ndërprerë që nga viti 2016.Tutje Loshaj ka shkruar se ZRrE ka arsyetuar vendimet e lëshuara vazhdimisht, gjë që sipas saj, po e trasojnë rrugën për shkelje të reja në lidhje me degradimin e mëtejshëm të mjedisit.Në anën tjetër, Kompania

‘Kelkos Energy’ përmes një komunikate për media ka thënë se e mirëpret krijimin e komisionit hetues parlamentar për hidrocentralet në Kosovë.Ky komision është propozuar nga Haxhi Avdyli i LDK-së dhe ka marrë mbështetjen e 41 deputetëve të tjerë, ndërsa është si pikë në rend të ditës në seancën e 14 gushtit në Kuvend.

- Advertisement -
- Advertisement -

Stay Connected

16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe

Lexo

Tayna nuk po ndalet, pasi doli pa reçipeta tani provokon edhe me një tjetër paraqitje

Tayna erdhi edhe me një tjetër imazh provokues. Reperja e njohur shqiptare Tayna i ka hequr pothuajse të gjitha për një foto artistike në rrjete...
- Advertisement -

Gjuriq i reagon Hotit për njohjen e ndërsjellë: Mos flisni kotësira

Drejtori i të ashtuquajturës zyrës serbe për Kosovën, Marko Gjuriq ka thënë se Kryeministri, Avdullah Hoti, po mashtron popullin e tij, por edhe ndërkombëtarët...

Viti i ri akademi fillon më 1 tetor, ligjëratat do të mbahen online

Studentët e vitit të parë nuk do të fillojë ligjëratat për shkak që akoma nuk ka përfunduar procesi i regjistrimit. Më 1 tetor do të...

Britania e Madhe planifikon të infektojë qëllimisht kandidatët për vaksinën antiCOVID-19

Gazeta britanike ‘Financial Times’ njoftoi se do të zhvillohet një provë klinike në Britaninë e Madhe, gjatë së cilës vullnetarët do të infektohen qëllimisht...

Related News

Tayna nuk po ndalet, pasi doli pa reçipeta tani provokon edhe me një tjetër paraqitje

Tayna erdhi edhe me një tjetër imazh provokues. Reperja e njohur shqiptare Tayna i ka hequr pothuajse të gjitha për një foto artistike në rrjete...

Gjuriq i reagon Hotit për njohjen e ndërsjellë: Mos flisni kotësira

Drejtori i të ashtuquajturës zyrës serbe për Kosovën, Marko Gjuriq ka thënë se Kryeministri, Avdullah Hoti, po mashtron popullin e tij, por edhe ndërkombëtarët...

Viti i ri akademi fillon më 1 tetor, ligjëratat do të mbahen online

Studentët e vitit të parë nuk do të fillojë ligjëratat për shkak që akoma nuk ka përfunduar procesi i regjistrimit. Më 1 tetor do të...

Britania e Madhe planifikon të infektojë qëllimisht kandidatët për vaksinën antiCOVID-19

Gazeta britanike ‘Financial Times’ njoftoi se do të zhvillohet një provë klinike në Britaninë e Madhe, gjatë së cilës vullnetarët do të infektohen qëllimisht...

Moti në Kosovë gjatë pesë ditëve të ardhshme: Shi dhe rënie temperaturash

Dy ditët në vijim mot i ndryshueshëm me reshje lokale shiu. Në fundjavë cikloni nga Italia sjell mot vjeshtor, me shi dhe rënie të...
- Advertisement -