Koronavirusi mund të depërtojë në tru, rritë rrezikun për këtë sëmundje

- Advertisement -

Një ekip i neuroshkencëtarëve nga Instituti Florey i Neuroshkencës dhe Shëndetit Mendor paralajmëroi se koronavirusi mund të rrisë rrezikun e një personi për të zhvilluar sëmundjen e Parkinsonit, duke shkaktuar një ‘valë të heshtur’ të sëmundjes neurodegjeneruese në të ardhmen.

Ndërsa shkaku i sëmundjes së Parkinsonit nuk është ende i qartë, shumë shkencëtarë pajtohen se kjo sëmundje shfaqet si rezultat i një numri faktorësh gjenetikë dhe mjedisorë, raportojnë mediet e huaja, transmeton lajmi.net.

Një nga autorët e studimit të sapobotuar, Kevin Barnham ka përshkruar fillimin e Parkinsonit si të shkaktuar nga një, siç shprehet ai, “mozaik ngjarjesh”.

Ai dhe studiues të tjerë tregojnë për një numër në rritje të raporteve që tregojnë se Covid-19 është një virus neurotropik, që nënkupton se virusi ka aftësinë të hyjë në indet e trurit. Sipas tyre, sugjeron që SARS-CoV-2 sigurisht që ka aftësinë të shërbejë si një ‘abetare’ patogjene për rritjen e rrezikut të sëmundjes së Parkinsonit.

Studiuesit kanë paralajmëruar që nivelet e sëmundjes së Parkinsonit mund të rriten në mënyrë dramatike gjatë viteve të ardhshme, duke vijuar nga pandemia e COVID-19.

Studiuesit nga Universiteti Aarhus kanë botuar gjetjet e tyre të reja të sëmundjes në revistën ‘Brain’.

- Advertisement -
- Advertisement -

Stay Connected

16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe

Lexo

RTK vendos logon e vet në fanelë të Ronaldos, mund t’i kushtojë buxhetit të Kosovës miliona euro

Ylli i Juventusit, Cristiano Ronaldo është njëri ndër futbollistët më të mirë në histori të futbollit dhe padyshim sportisti më i njohur në botë,...
- Advertisement -

Këshilli Gjyqësor i Kosovës njofton për shkakun e vdekjes së gjyqtarit Bashkim Beshi

Është ndarë nga jeta sot në moshën 52 vjeçare gjyqtari i Gjykatës Themelore në Prizren, Bashkim Beshi. I ndjeri ka ndërruar jetë pas një sëmundje...

Eksperti amerikan reagon për skandalin e dy milionëve: Kosovarët po e humbin besimin tek qeveria

Për skandalin e vjedhjes së dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës, ka reaguar edhe eksperti amerikan, Alon Ben Meir. Ky i fundit duke komentuar...

Vazhdon përplasja në distancë, Hoti i përgjigjet sërish akuzave të Haradinajt

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, i është përgjigjur edhe njëherë kritikave të kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj për shuarjen e Taskë Forcës Speciale kundër...

Related News

RTK vendos logon e vet në fanelë të Ronaldos, mund t’i kushtojë buxhetit të Kosovës miliona euro

Ylli i Juventusit, Cristiano Ronaldo është njëri ndër futbollistët më të mirë në histori të futbollit dhe padyshim sportisti më i njohur në botë,...

Këshilli Gjyqësor i Kosovës njofton për shkakun e vdekjes së gjyqtarit Bashkim Beshi

Është ndarë nga jeta sot në moshën 52 vjeçare gjyqtari i Gjykatës Themelore në Prizren, Bashkim Beshi. I ndjeri ka ndërruar jetë pas një sëmundje...

Eksperti amerikan reagon për skandalin e dy milionëve: Kosovarët po e humbin besimin tek qeveria

Për skandalin e vjedhjes së dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës, ka reaguar edhe eksperti amerikan, Alon Ben Meir. Ky i fundit duke komentuar...

Vazhdon përplasja në distancë, Hoti i përgjigjet sërish akuzave të Haradinajt

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, i është përgjigjur edhe njëherë kritikave të kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj për shuarjen e Taskë Forcës Speciale kundër...

Ekskluzive: Ky është bordi i ri i KEK-ut

Qeveria e Republikës ka shkarkuar bordin e KEK-ut. Kësisoj, menjëherë ka marrë vendim që të emëroj bordin e ri. Indeksonline ka mësuar emrat e tyre: Musa...
- Advertisement -