Këto janë ushqimet e jashtëzakonshme që e parandalojnë kancerin

- Advertisement -

Përderisa numri  i personave të diagnostikuar me kancer është duke u rritur, ka lindur nevoja urgjente për gjetjen e faktorëve dhe mënyrave më natyrale për ta parandaluar atë.

Fatmirësisht ekzistojnë disa “super ushqime”, të cilat e kanë aftësinë që ta ulin rrezikun e prekjes nga disa lloje të kancerit. Disa prej këtyre ushqimeve janë:

Grejpfruti– sigurisht keni dëgjuar për benefitet e grejpfrutit, një frutë i ngjashëm me limonin dhe portokallin. Ai përmban një sasi të lartë të vitaminës C, e cila i lufton radikalet e lira që e dëmtojnë organizmin.

Çaji i gjelbër– një luftues tjetër i kancerit është edhe çaji i gjelbër, i cili për ta pasur këto efekte duhet të jetë natyral. Ky lloj çaji përmban antioksidantë që ju mbrojnë nga kanceri i zorrës së trashë.

Brokoli– është një nga perimet më të shëndetshme. Ai e parandalon dëmtimin e AND-së dhe e mbron organizmin nga kanceri. Preferohet që të konsumoni 200 gramë të brokolit në ditë.

Domatja– përfitimet shëndetësore të domates janë të shumta. Domatet e zvogëlojnë rrezikun e kancerit të prostatës, të zorrëve dhe të vezikës urinare.

Hudhra- është një produkt tjetër natyral, i cili na mbron nga kanceri dhe përdoret edhe për trajtimin e problemeve të tjera kryesisht të lidhura me inflamacionet. /Express

 

- Advertisement -
- Advertisement -

Stay Connected

16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe

Lexo

Tayna nuk po ndalet, pasi doli pa reçipeta tani provokon edhe me një tjetër paraqitje

Tayna erdhi edhe me një tjetër imazh provokues. Reperja e njohur shqiptare Tayna i ka hequr pothuajse të gjitha për një foto artistike në rrjete...
- Advertisement -

Gjuriq i reagon Hotit për njohjen e ndërsjellë: Mos flisni kotësira

Drejtori i të ashtuquajturës zyrës serbe për Kosovën, Marko Gjuriq ka thënë se Kryeministri, Avdullah Hoti, po mashtron popullin e tij, por edhe ndërkombëtarët...

Viti i ri akademi fillon më 1 tetor, ligjëratat do të mbahen online

Studentët e vitit të parë nuk do të fillojë ligjëratat për shkak që akoma nuk ka përfunduar procesi i regjistrimit. Më 1 tetor do të...

Britania e Madhe planifikon të infektojë qëllimisht kandidatët për vaksinën antiCOVID-19

Gazeta britanike ‘Financial Times’ njoftoi se do të zhvillohet një provë klinike në Britaninë e Madhe, gjatë së cilës vullnetarët do të infektohen qëllimisht...

Related News

Tayna nuk po ndalet, pasi doli pa reçipeta tani provokon edhe me një tjetër paraqitje

Tayna erdhi edhe me një tjetër imazh provokues. Reperja e njohur shqiptare Tayna i ka hequr pothuajse të gjitha për një foto artistike në rrjete...

Gjuriq i reagon Hotit për njohjen e ndërsjellë: Mos flisni kotësira

Drejtori i të ashtuquajturës zyrës serbe për Kosovën, Marko Gjuriq ka thënë se Kryeministri, Avdullah Hoti, po mashtron popullin e tij, por edhe ndërkombëtarët...

Viti i ri akademi fillon më 1 tetor, ligjëratat do të mbahen online

Studentët e vitit të parë nuk do të fillojë ligjëratat për shkak që akoma nuk ka përfunduar procesi i regjistrimit. Më 1 tetor do të...

Britania e Madhe planifikon të infektojë qëllimisht kandidatët për vaksinën antiCOVID-19

Gazeta britanike ‘Financial Times’ njoftoi se do të zhvillohet një provë klinike në Britaninë e Madhe, gjatë së cilës vullnetarët do të infektohen qëllimisht...

Moti në Kosovë gjatë pesë ditëve të ardhshme: Shi dhe rënie temperaturash

Dy ditët në vijim mot i ndryshueshëm me reshje lokale shiu. Në fundjavë cikloni nga Italia sjell mot vjeshtor, me shi dhe rënie të...
- Advertisement -