Kështu duket virusi kinez

Instituti Kombëtar i  Sëmundjeve Infektive në Kinë, dje ka lëshuar disa nga imazhet e para të koronavirusit kinez, tanimë i quajtur SARS – CoV – 2.

Viruset janë trupa të vegjël, të cilët përbëhen prej ADN-së apo ARN-së të mbuluar me një shtresë proteinike. Ata janë shumë të vegjël, prandaj vrojtimi i tyre bëhet vetëm me anë të mikroskopëve specifikë.

Anëtarët e Institutit të Sëmundjeve Infektive, kanë lëshuar disa fotografi të para të këtij virusi, i cili deri tani u ka marrë jetën 1.370 personave dhe i ka lënë të infektuar mbi 60.000 njerëz në tërë botën.

Këto fotografi janë marrë nga mostra e një pacienti të infektuar nga SHBA-ja.

 

Në bazë të fotografive, shkencëtaret kanë treguar se ky virus për nga ndërtimi dhe mekanizmi i veprimit është i ngjashëm me një lloj virusi tjetër, që i takon po ashtu familjes së koronavirusëve, dhe i cili ishte shfaqur në vitit 2002. /Express

 

Të fundit

Deputetja beqare e LDK-së shijon skijimin

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Saranda Musliu ka gjetur kohë edhe për pak relaks. Ajo ka postuar një fotografi në qendrën turistike në Brezovicë. Vlen...

Qeveria shkarkon Bordin e Telekomit

Qeveria e Kosovës ka shkarkuar bordin e ndërmarrjes publike Telekomi. Ministrja e Tregtisë dhe Ekonomisë, Rozeta Hajdari ka thënë se kjo është domosdoshmëri.“Ndërmarrja është në...

Policja Valdete Bllaca ndoqi 14 seanca tek psikologu, detaje të reja për vrasjen në Gjilan

Policia e Kosovës ka dhënë detaje sa i përket gjendjes mendore të Valdete Bllacës e cila dyshohet se ka privuar nga jeta katër familjarët...

Vajtimi për ndihmë: Pas këtyre fjalëve fshihen depresioni dhe idetë vetëvrasëse

“Crisis Text Line”, organizatë joprofitabile, e cila u ofron këshillime personave në momente krize, ka publikuar se si sillen tinejxherët nga Amerika kur përgatiten...

Butrint Imeri dhe Ermal Fejzullahu publikojnë këngën ‘Për një dashuri’

Hitin e vjetër ‘Për një dashuri’, këngëtari i mirënjohur Butrint Imeri e sjell në një version të ri. Kënga është bashkëpunim me Ermal Fejzullahun. Për...