Gabimi që bëni çdo ditë po ju mban larg dhëmbëve të bardhë

- Advertisement -

Mund të përdorni çfarëdolloj produkti apo sekreti për të patur dhëmbë të bardhë borë, por asgjë nuk vlen nëse nuk i lani aq sa duhet. E kemi fjalën për kohën që shpenzoni para pasqyrës duke larë dhëmbet, që zakonisht është gabimi më i madh që bëjmë gjatë këtij procesi.

Shumica e dentistëve rekomandojnë larjen e tyre për 2-3 minuta. Pavarësisht kësaj duhet thënë se janë të paktë njerëzit që e bëjnë këtë.

Herën tjetër, shiheni kohën për të parë se sa zgjat rutina juaj e larjes së dhëmbëve. Shanset janë që teksa jeni duke nxituar për në punë apo kur jeni shumë të lodhur dhe mezi prisni të flini në darkë, jeni duke i kushtuar larjes së dhëmbëve rreth 1 minutë.

Tani, nëse keni nevojë për një teknikë sekrete për dhëmbë të bardhë në kushte shtëpie, mbani vesh! Mjafton një lugë vaj kokosi, gjysmë luge shafran dhe një lugë vaj menteje. Përziejini këto tre përbërës deri sa të përfitoni një masë të njëtrajtshme.

Alpikojeni atë me furçën e dhëmbëve njësoj siç bëni kur lani dhëmbët dhe mbajini dhëmbët ashtu për 5 minuta. Pas 5 minutash duhet t’i pastroni dhëmbët dhe t’i rilani me pastë dhëmbësh. Përsëriteni disa herë këtë metodë, derisa të vini re efektet e saj. Gjithsesi, mos harroni të pastroni dhëmbët tuaj të paktën dy herë në ditë dhe të kryeni vizita të rregullta tek dentisti.

- Advertisement -
- Advertisement -

Stay Connected

16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe

Lexo

RTK vendos logon e vet në fanelë të Ronaldos, mund t’i kushtojë buxhetit të Kosovës miliona euro

Ylli i Juventusit, Cristiano Ronaldo është njëri ndër futbollistët më të mirë në histori të futbollit dhe padyshim sportisti më i njohur në botë,...
- Advertisement -

Këshilli Gjyqësor i Kosovës njofton për shkakun e vdekjes së gjyqtarit Bashkim Beshi

Është ndarë nga jeta sot në moshën 52 vjeçare gjyqtari i Gjykatës Themelore në Prizren, Bashkim Beshi. I ndjeri ka ndërruar jetë pas një sëmundje...

Eksperti amerikan reagon për skandalin e dy milionëve: Kosovarët po e humbin besimin tek qeveria

Për skandalin e vjedhjes së dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës, ka reaguar edhe eksperti amerikan, Alon Ben Meir. Ky i fundit duke komentuar...

Vazhdon përplasja në distancë, Hoti i përgjigjet sërish akuzave të Haradinajt

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, i është përgjigjur edhe njëherë kritikave të kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj për shuarjen e Taskë Forcës Speciale kundër...

Related News

RTK vendos logon e vet në fanelë të Ronaldos, mund t’i kushtojë buxhetit të Kosovës miliona euro

Ylli i Juventusit, Cristiano Ronaldo është njëri ndër futbollistët më të mirë në histori të futbollit dhe padyshim sportisti më i njohur në botë,...

Këshilli Gjyqësor i Kosovës njofton për shkakun e vdekjes së gjyqtarit Bashkim Beshi

Është ndarë nga jeta sot në moshën 52 vjeçare gjyqtari i Gjykatës Themelore në Prizren, Bashkim Beshi. I ndjeri ka ndërruar jetë pas një sëmundje...

Eksperti amerikan reagon për skandalin e dy milionëve: Kosovarët po e humbin besimin tek qeveria

Për skandalin e vjedhjes së dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës, ka reaguar edhe eksperti amerikan, Alon Ben Meir. Ky i fundit duke komentuar...

Vazhdon përplasja në distancë, Hoti i përgjigjet sërish akuzave të Haradinajt

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, i është përgjigjur edhe njëherë kritikave të kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj për shuarjen e Taskë Forcës Speciale kundër...

Ekskluzive: Ky është bordi i ri i KEK-ut

Qeveria e Republikës ka shkarkuar bordin e KEK-ut. Kësisoj, menjëherë ka marrë vendim që të emëroj bordin e ri. Indeksonline ka mësuar emrat e tyre: Musa...
- Advertisement -