4 çështje shëndetësore që çorapet tregojnë një sinjal

- Advertisement -

Me siguri keni vërejtur që ndonjëherë çorapet mund të lënë një gjurmë të kuqërremtë në kyçin e këmbës.
Nëse ndodh vetëm një ose dy herë, mund të jetë një shenjë që elastiku që i mban çorapet është shumë i fortë, transmeton lajmi.net.

Por nëse shenjat e çorapit tuaj janë të zakonshëm, është një sinjal që trupi juaj po përdor për t’ju thënë se diçka mund të jetë e gabuar.

Tension i lartë i gjakut


Nëse jeni duke përjetuar një ndjenjë shqetësuese të këmbëve të ënjtura, arsyeja mund të jetë lëngu i tepërt që po ndërtohet në këmbët tuaja të poshtme.

Zakonisht, nuk është e dhimbshme në vetvete, por veshja e çorapeve mund të ndjehet e pakëndshme.

Presioni i lartë i gjakut është shkaktuar nga mbajtja e lëngjeve dhe e bën të vështirë që zemra të transportojë gjak në të gjithë trupin. Trupi përgjigjet duke mbajtur lëng që zakonisht vendoset në këmbë dhe këmbë.

Venat varikoze

Kur venat në këmbët tuaja dobësohen, ato nuk mund të kthejnë mjaftueshëm gjak në zemrën tuaj. Gjaku pastaj kthehet në venat e këmbëve dhe çon në ënjtje të dhimbshme.

Kjo gjendje është një nga faktorët kontribues për venat varikoze. Nëse jeni duke marrë shenja çorapesh rregullisht, trupi juaj mund të përpiqet t’ju dërgojë një sinjal që venat tuaja të mos lejojnë që gjaku të rrjedhë deri në zemrën tuaj.

Dehidratim

Nëse trupi juaj nuk merr ujë të mjaftueshëm, ai mund të dëmtojë enët e gjakut. Venat e dëmtuara mund të fillojnë të krijojnë rrjedhje të vogla që lejojnë që lëngu të ndërtohet në indet përreth.

Vendet e zakonshme për të mbledhur këtë lëng janë rreth kyçeve të këmbëve. Shenjat e çorapit që shfaqen rreth kyçeve të këmbëve mund të tregojnë që trupi juaj është i dehidratuar.

Efektet anësore nga mjekimi…

Disa medikamente gjithashtu mund të shkaktojnë ënjtje të ulët të këmbëve. Disa lloje të ilaçeve kundër depresionit dhe ilaçeve për presionin e gjakut mund të çojnë në ndjenjën e pakëndshme të këmbëve të fryra.

Disa lloje të kontracepsionit (veçanërisht pilula për kontrollin e lindjes që përmbajnë estrogjen) mund të ndryshojnë nivelin e hormoneve në trupin e një gruaje dhe të shkaktojnë mbajtjen e ujit dhe fryrjen e këmbëve.

- Advertisement -
- Advertisement -

Stay Connected

16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe

Lexo

Vjollca Shala emërohet U.D. e Kryeshefit Ekzekutiv të Postës

Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve të Postës së Kosovës, sot ka mbajtur mbledhjen e radhës në të cilën ka pranuar dorëheqjen e dy zyrtarëve...
- Advertisement -

Këto janë komunat ku u konfirmuan 142 rastet e reja me koronavirus në Kosovë

Edhe 142 raste të reja me koronavirus janë konfirmuar në 24 orët e fundit në Kosovë. Si rëndom, edhe kësaj radhe Prishtina prinë me më...

Ish -Ministri Lluka thotë se ka marrë vaksinën ruse, pastaj bën një shpjegim

Ish-ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, sot gjatë ditës në llogarinë e tij zyrtare në twitter ka thënë se bashkë me familjen e tij...

Zemaj: Situata me COVID-19 është e menaxhueshme

Në Komisionin për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, është duke raportuar ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj rreth menaxhimit të situatës me COVID-19. Ai ka thënë se...

Related News

Vjollca Shala emërohet U.D. e Kryeshefit Ekzekutiv të Postës

Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve të Postës së Kosovës, sot ka mbajtur mbledhjen e radhës në të cilën ka pranuar dorëheqjen e dy zyrtarëve...

Këto janë komunat ku u konfirmuan 142 rastet e reja me koronavirus në Kosovë

Edhe 142 raste të reja me koronavirus janë konfirmuar në 24 orët e fundit në Kosovë. Si rëndom, edhe kësaj radhe Prishtina prinë me më...

Ish -Ministri Lluka thotë se ka marrë vaksinën ruse, pastaj bën një shpjegim

Ish-ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, sot gjatë ditës në llogarinë e tij zyrtare në twitter ka thënë se bashkë me familjen e tij...

Zemaj: Situata me COVID-19 është e menaxhueshme

Në Komisionin për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, është duke raportuar ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj rreth menaxhimit të situatës me COVID-19. Ai ka thënë se...

Plagosje me armë zjarri në Vushtrri, viktima dërgohet në QKUK

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur dje në komunën e Vushtrrisë. Policia e Kosovës me anë të raportit 24 orësh ka bërë të ditur...
- Advertisement -